Słownik kolekcjonera kart NBA
Autograf (auto) – karta z autentycznym autografem zawodnika. Każda karta posiada certyfikat autentyczności (najczęściej na odwrocie karty, może również posiadać pieczęć producenta lub certyfikat znajdujący się na dodatkowej karcie).
Game Used Jersey – karta z fragmentem meczowej koszulki zawodnika. Każda karta posiada certyfikat autentyczności (najczęściej na odwrocie karty lub znajdujący się na dodatkowej karcie, dołączanej do tej z fragmentem/ami koszulek).
Game Used Floor – karta z fragmentem parkietu, na którym zawodnicy ligi NBA rozgrywali mecz (występują również karty college z fragmentem parkietu, np: karta Michaela Jordana z North Carolina). Każda karta posiada certyfikat autentyczności na odwrocie karty.
Game Used Ball – karta z fragmentem piłki, którą grano w meczu NBA. Każda karta posiada certyfikat autentyczności na odwrocie karty.
Game Used Patch – karta z wielokolorowym fragmentem koszulki (najczęściej pochodzi z: numerów, loga teamu czy nazwiska wyszytych na koszulce zawodnika).
Base – karta podstawowa, czyli zwykła karta występująca w każdym secie kart.
.
Insert – dodatkowa karta, która często występuje jako dodatek do setów base. Np set base składający się ze 100 kart ( 1-100), karty insert 101-150. Karty insert występują również w oddzielnych setach, które w całości tworzą ” insert set „. Jak wszystkie rodzaje kart, inserty znajdują się w boxach, jednak występują one rzadziej od kart podstawowych (base).
Parallel – wariacja, odmiana konkretnej karty, zazwyczaj karty base. Wariacja ta może dotyczyć innego koloru bądź limitu podstawowej karty. Na przykład – jest zywkła, srebrna karta base, ale ma też odmiany w wersji czerwonej, złotej i czarnej – to są parallele karty base. Inny przykład – mamy zwykły autograf, który posiada wersję z limitem /25 i wersję z limitem 1/1 – te limity to parallele podstawowej wersji autografu.
Refractor – termin określający dodatkowy, błyszczący efekt, jaki zastosowano na karcie. Też jest to parallel najczęściej karty base, ale refractorem może też być insert czy autograf. Karty te nieraz trudno jest rozpoznać, ponieważ efekt widać dopiero przy świetle. Poniższa karta jest przykładem najprostszego refractora – w wersji base karta jest cała srebrna, natomiast tutaj ma błyszczący efekt.
Set – zbiór kart z danego rocznika, tworzący kompletny zestaw (mogą być to karty: base, insert, game used, auto itp).
Game Used Shoe – karta z autentycznym fragmentem butów zawodnika, w których rozgrywał mecz w lidze NBA. Każda karta posiada certyfikat na odwrocie karty potwierdzający autentyczność.
Limit – karty NBA często są limitowane, czyli posiadają wybity fabrycznie nakład, w jakim zostały wyprodukowane na rynek kart. Limity kart mogą być bardzo różne, począwszy od 999, przez /99, /49/, /25, po /10, /5, a nawet do 1! Co oznacza, że na świecie jest tylko jedna taka karta! Często karty limitowane nie są wcale droższe od tych nielimitowanych. Szczególnie starsze serie, karty z lat 1996-01, nie posiadały wybitego limitu, a były wyprodukowane w bardzo małym nakładzie. Takie karty określa się skrótem SP (czyli short printed = niski nakład).
Case – fabrycznie zapakowany produkt zawierający określoną w specyfikacji ilość boxów z danej serii. Często w seriach znajduje się podseria, której nakład określony jest jako „one per case”, co oznacza, że taki insert pojawia się tylko raz na case’a, a więc w całym takim pudle jest tylko jedna taka karta, co też świadczy o jej rzadkości.
Box – fabrycznie zapakowany produkt zawierający określoną ilość paczek. Każdy box ma określoną specyfikację, np: gwarantowane 2 autografy i 2 karty Game Used. Otwarcie takiego boxa daje nam nie tylko szansę na szersze poznanie produktu i zdobycie ciekawych kart, ale również wyjęcie mocnego hita w postaci autografu topowej gwiazdy NBA bądź karty 1/1!
Paczka – fabrycznie zapakowana saszetka zawierająca określoną ilość kart. Paczki znajdują się w boxach, choć można też nabyć je pojedynczo (np: w naszym sklepie). Ciekawa opcja jeżeli chcemy na spokojnie, bez większych wydatków, poznać daną serię czy wyłapać kilka kart do kolekcji. Paczki, w przeciwieństwie do boxów, nie posiadają gwarancji hitów, co oczywiście nie oznacza, że nie mamy szansy trafić autografu czy karty jersey z pojedynczej paczki.
Folijka – najbardziej podstawowa ochrona karty, przydatna, gdy trzymamy karty w pudełkach. Przede wszystkim chroni powierzchnię karty przed zarysowaniami. Również znajdzie swoje zastosowanie, gdy karty przechowujemy w albumach ze specjalnymi stronami na karty.
Toploader – podstawowa, sztywna forma ochrony kart. Bardzo przydatne przy transporcie i wysyłkach kart, są lekkie, ale też nie dają najwyższej jakości ochrony. Idealnie mieszczą się do toreb przeznaczonych do przechowywania kart. Karty są różnych grubości, dlatego warto dowiedzieć się o rozmiar karty przed zakupem toploaderów, aby nie były za wąskie bądź za szerokie.
Holder – obecnie najlepsza forma przechowywania kart. Dają bardzo dobrą ochronę, dodatkowo powłoka holdera chroni przed promieniami UV, co zapobiega szybszemu wyblaknięciu autografu bądź faktury karty. Dodatkowo podnosi walory estetyczne, karta wsadzona w holder wygląda bardziej prestiżowo. Tak samo jak w przypadku toploaderów, holdery mają różne rozmiary, dlatego przed zakupem trzeba poznać grubość karty, do której byłby potrzebny holder.